Телефон:
+38 (044) 242 47 59;
+38 (050) 381 75 55;
+38 (068) 416 28 48;

Адреса:
Україна, Київ, вул. М.Грінченка, 4
 
E-mail:
777publicity@gmail.com
 
Статті / практичні поради / Вдалий старт у піарі та бізнесі
22 Березня 2011
Вдалий старт у піарі та бізнесі

        Як не дивно, кризовий та пост-кризовий період є хорошим часом для початку бізнесу та бізнес-інновацій: послаблення конкуренції, нижчі ціни на оренду приміщень, здешевлення робочої сили і вимушена наявність вільного часу у фахівців спонукає починати свій бізнес.

        Та почну з того, що мене наштовхнуло на дослідження теми стартап-компаній. Минулого року мені пощастило бути учасником десятиденної навчальної програми в Польщі. Однією із зустрічей була зустріч із топ-менеджером так званого осередку «стартапів» у бізнесі, названих «інкубаторами».
         Вперше такий інкубатор було створено 1995 року американським бізнесменом Б. Гроссом.
         Роль такого інкубатора – це втілити бізнес-ідеї у життя, тобто інкубатори є венчурними інвестиційними моделями, метою яких є прискорене підготування і швидкий вивід на ринок стартапів та інших проектів. «А хто ж подбає про піар-підтримку і позиціонування цього стартапу на ринку?» - виникло у мене зустрічне питання, адже стосувалося професійного фаху.
          На сьогодні прослідковую тенденцію: подібні бізнес-інкубатори з’являються і в Україні, та окрім невеликої фінансової підтримки стартапам не пропонують анічогісінько. Добротного піару й поготів.
          Про стартап-компанії в бізнесі та роль PR в їх позиціонуванні йтиме мова далі.
Стартап або стартап-компанія (від англ. start up - запускати) - компанія з короткою історією операційної діяльності. Як правило, такі компанії створені недавно, перебувають у стадії розвитку або дослідження перспективних ринків. Термін «стартап» став популярним за часів, коли була створена велика кількість комерційних веб-сайтів, та передусім набув первинного поширення в сфері IT й Інтернет проектів. Нині можемо сміливо застосувати слово «стартап» до всіх сфер діяльності, пов’язаних з відкриттям нових бізнес-проектів.
         Наприклад, свого часу стартапами були такі корпорації, як Google, Apple, Paypal, Ryanair, а також Facebook.
Засновники Google – двоє аспірантів з кафедри інформатики Стенфордського університету Ларі Пейдж і Сергій Брін. У січні 1996 року вони почали спільну розробку пошукового сервера. Після безуспішних спроб зацікавити своїми розробками власників найвідоміших порталів, Ларі й Сергій вирішили розвивати справу самостійно. І тільки у вересні 1998 р. компанія Google Inc. відкрилась у Менло-Паренню (Каліфорнія). Офіс для персоналу Google у кількості трьох людей розташовувався в гаражі, орендованому в одного із друзів. На той час сайт Google.com, тоді ще в бета-версії, обслуговував уже 10 000 пошукових запитів на день.
         Стартапи можна розділити на 2 категорії:
- «з нуля» («квартирні/підвальні/гаражні») – бізнес засновують фізичні особи часто без початкового капіталу та офіційної реєстрації. Можуть базуватися на екстраординарній бізнес-ідеї.
- «материнські» (корпоративні та їм подібні) – вже існуюча структура розпочинає новий напрямок діяльності. Часто це корпорація чи холдинг, які відкривають нове підприємство або змінюють/розширюють сферу діяльності
.Материнським стартапом вважається і той приклад, коли вже існуюча компанія виступає інвестором/спів-інвестором нового чи суміжного до існуючого напрямку бізнесу.
У останньому випадку, як правило, на первинне просування нової структури є певні фінансові ресурси, у першому випадку – або їх немає, або вони надто обмежені.
           Стартапи будують свій бізнес на основі інновацій. Інновації можуть бути глобальними (в усьому світі) та локальними (в окремо взятій країні, регіоні, при чому в інших країнах ця технологія може і не бути інноваційною).
Прикладом локальної інноваційної технології є технологія скорингу потенційних позичальників банків на основі аналізу їх кредитних історій. Для України ця технологія є інноваційною, а для інших країн – США, наприклад – це вже не є інновацією.
           Після 2005 року на поняття «стартапу» як на явище почали звертати особливу увагу в американській та британській діловій пресі. На сьогодні вже видаються книги, які мають за мету налаштувати читача на вдалий та швидкий початок бізнесу. Одна з таких – це книга «Стартап» Гая Кавасакі, видана 2011 року. Тобто «стартап» як явище набирає обертів, що є новим етапом в історії розвитку цього поняття.

Факти з історії стартапів клієнтів компанії Publicity Creating (Україна).
          В 1998 році керівництво компанії K-Trade звернулося до PR-агенції з проханням про старт нової марки комп’ютерів «BRAVO». За один рік PR-просування марка увійшла до першої десятки комп’ютерного ринку України.
          В 2001 році агенція отримала замовлення на PR-просування дистриб’ютора ТМ «Daikin» - на той час щойно створеної компанії «Ліконд». За 2-3 роки компанія увійшла до п’ятірки лідерів на ринку кондиціювання. Зараз «Ліконд» є лідером у своїй галузі (займає 50% ринку ТМ «Daikin»). Окрім того, компанія була і залишається інформаційним лідером сфери, в якій працює, включаючи періоди криз 2008 та 2010 рр.
          На ринку сумісних витратних матеріалів сьогодні всі знають марку ColorWay. Ексклюзивне просування цього українського бренду розпочалося 2007 року. В програму PR-просування було включено: статті, прес-релізи, дилерські та маркетингові конференції, прес-заходи, акції для фахівців, фото сесії персоналу та керівників компанії. І все це під час кризи та падіння на IT-ринку. Та головне – це щорічна розробка нової інформаційної моделі, постійний консалтинг перших осіб фірми, чітка ідеологія просування на конкретні цільові групи споживачів та партнерів.
___________________________________________________________________________
        Роль PR в позиціонуванні бренда на етапі стартапу
        На сьогодні більшість так званих стартап-компаній намагаються якнайгучніше заявити про себе, щоб залучити інвесторів, які б вклали кошти в їх розвиток. Та на початковому етапі становлення бізнесу дехто вважає позиціонування та просування з допомогою аутсорингу, тобто із залученням професійних спеціалізованих структур – маркетингових, PR, консалтингових та інших – досить ризикованим.
        «Якісне позиціонування, чи простіше – ступінь «впізнаваності» на ринку, покликане надихати та спрямовувати до дій», - пише Гай Кавасакі. «Не можна, щоб ця впізнаваність крутилася навколо грошових ресурсів, позиції на ринку чи «управлінського его» засновника стартапу», - продовжує автор і зазначає, що позиціонування нового бренду повинно бути: позитивним і клієнтоорієнтованим, самоочевидним і конкретним, профільним і надихаючим, релевантним, оригінальним та актуальним у будь-який час.
         Більш конкретні рекомендації, що стосуються ролі PR у вдалому стартапі та оптимальних бюджетів, наводить Валерій Курейко, генеральний директор компанії Publicity Creating: «Ми починаємо з різних сум на просування. У кризові роки компанії можна виділити дві групи проектів (за сумою коштів на просування у бюджеті): 20-40 тис. доларів на 6-10 місяців, та 50-120 тис. доларів на півроку. Цього цілком достатньо для початку роботи з ТМ – розробка стратегій, концепцій, ідейного ряду, перших заходів, плюс – on-line та off-line акцій».
___________________________________________________________
          Які ж інструменти та методи PR найбільш ефективні для стартапів?
          Фахівці вважають, що у випадку із обмеженими ресурсами, найперше потрібно задіяти Інтернет-PR. Дійсно, на сьогодні декількох місяців достатньо, щоб наповнити інформаційний Інтернет-простір позитивною інформацією про нову компанію, бренд чи послугу, – причому у різноманітних формах – тексти, фото, відео. Створити інформаційні майданчики можна фактично безкоштовно у вигляді блогів або сторінок у соціальних мережах. Щоправда, для їх постійної підтримки знадобиться робота віртуальної команди з 1-5 чоловік. Але найголовніше – це інформаційна модель створення контенту: про що саме писати, як часто і в якому ракурсі? Тут без участі фахівців не обійтись.
Ефективним також є різного роду інтерактив – від Інтернет-конференцій та відео-інтерв’ю із керівництвом (В2В) до конкурсів та акцій у Мережі (В2С). 
           Якщо ж новий бренд, напрямок діяльності чи компанія мають певний маркетинговий бюджет – інструменти повинні бути більш «пробивними» та помітними. Тут і офф-лайн піар-заходи (з інтеграцією в онлайн), і промо-сайти для споживачів, і мікс із піар-проектів. Показово, що нині традиційні медіа-канали як правило поєднуються з Інтернет, наприклад, радіо+Інтернет, преса+Інтернет, ТБ+Інтернет. Щодо ринку В2В, то ключовими зазвичай є навчальні, ділові та розважальні заходи для партнерів (наприклад, для дилерів чи представників роздрібних мереж), відео-контент, публікації у спеціалізованих ЗМІ (на тих ринках, де ці ЗМІ залишаються розвинутими та впливають на аудиторію).
            В ході розмови Валерій Курейко розповів про вдалі приклади створення та просування нових ТМ в Україні , в тому числі, протягом останніх «кризових» 3 років.
«Розкрутка компаній та брендів «з нуля» - одна із унікальних послуг Publicity Creating», - каже Валерій Курейко – «Таких прикладів маємо чимало, наприклад ТМ IREN BUKUR (українська «жива» косметика класу люкс) почали «розкручувати» в 2009, кризовому, році. Всі роботи велись, по суті, тільки мережі Інтернет. Грамотно подана та структурована інформація допомогла клієнтові в пошуках партнерів та інвесторів, полегшила переговори з діловими партнерами в бізнесі. Взагалі, PR для нового бізнесу – вкрай важливий інструмент, що дозволяє підвищити пізнаваність та репутацію, вплинути на цільові аудиторії та decision makers», - вважає керівник Publicity Creating.

            Отож, робимо висновки, що на сьогодні піар став більш доступним: Інтернет та соціальні мережі значно полегшують позиціонування стартапів на ринку В2В та В2С. Через залучення до роботи досвідчених PR-фахівців, власники та керівники бізнес-структур зменшують ризики і отримують додаткову потужну «зброю» для завоювання ринку.
Можна спрогнозувати, що починаючи з середини 2011 року (після того як в Україні «приживеться» новий податковий кодекс) почнеться нова хвиля створення та просування нових ТМ чи переформатування існуючих. Але щоб «стартапи» були успішними, треба добре продумати комунікаційну програму, а професійні піар-агентства допоможуть забезпечити вдалу розкрутку нового бренду.
             Варто зазначити, що окрім стартапів у звичайному розумінні, існують ще й «стартапи» саме в піарі. Це коли вже існуючі (іноді багато років поспіль) компанії та бренди, розпочинають активну комунікаційну кампанію зі створення або корегування власного іміджу та репутації. Для таких «PR-стартапів» посткризовий час – також дуже вдалий. Але це – вже тема іншої розмови…
 

www.publicity.kiev.ua

 
1.10.2021
  Експерти обговорили ситуацію на українському ринку PR
18.08.2021
Новая трендовая услуга от Publicity Creating - Информационный маркетинг
30.07.2021
В рамках эко-программы, принятой в Publicity Creating, была расширена пасека и высажено более 100 деревьев и кустов.
29.04.2021
Publicity Creating заключено соглашение о продвижении NH Market
31.03.2021
Проведена PR-кампания по продвижению очистителей воздуха DAIKIN.
18.02.2021
We talked to Valeriy Kureyko of Publicity Creating about Strategic Communication and PR. This is what he said about it.
26.03.2020
10 февраля 2020 г. в пресс-центре «Укринформ» состоялась Интернет-конференция
26.03.2020
Роль стратегии в PR возрастет